Sportovní masáž

Masáže sportovní LiberecSportovní masáž by měla být nedílnou součástí každého vrcholového i amatérského sportovce, chce-li podávat dobrý výkon a urychlit své zotavení po sportovním výkonu. Hojně se využívá i k doléčení sportovních zranění. Posiluje organismus a zlepšuje duševní a fyzické zdraví, podporuje flexibilitu, snižuje svalové napětí a zamezuje únavě. Masáže jsou jednak doporučovány před sportovním výkonem, tak i po něm.

 

Historie masáží

Sportovní masáže LiberecRuce jakožto lidský nástroj jsou používány k utěšení a povzbuzení druhého již od vzniku lidské civilizace jako takové. Dotek dokáže být velmi léčivým. S jeho pomocí se dokáže velkých věcí. Masáž provází lidstvo od nepaměti. Již naši předchůdci si svá zraněná místa třeli a dostávalo se jim díky tomu úlevy od bolesti. Postupem času své vědomosti a schopnosti zdokonalovali. Slovo masáž pochází z řeckého slova massé (v překladu hnísti, mačkati). Na Erbesově papyru datovaném až do doby 5000 let před naším letopočtem se nacházely zmínky o masáži. Byly popsány jako léčebný prostředek. V Konfuciových knihách byla též popsána metoda druhu masáže s tepání hrudníku ve spojení s dechovou gymnastikou. Zde můžeme vidět, že masáž je opravdu stará jak lidstvo samo.

 

Sportovní masáže hlouběji

Sportovní masáž vyvolává v našem organismu fyziologickou, mechanickou a reflexní odezvu. Masážní techniky rozdělujeme do šesti skupin (tření, hnětení, roztírání, tepání, chvění a pohyby v kloubech). Masáž se provádí určitou silou a rychlostí vždy v závislosti na dané části těla.

Rozdělujeme ji také dle hloubky

  • 1. stupeň je dotyk lehký, má uklidňující účinky
  • 2. stupeň je dotyk podstatně silnější a slouží ke zvýšení svalového tonu a stimulaci organismu
  • 3. stupeň je nejsilnější a má vyvolat výraznou fyziologickou odezvu ve tkáních hlouběji uložených

Z masážních přípravků se využívají lihové prostředky, oleje, masti, krémy, různé emulze, mýdla a pudry.